top of page

(ZajÄ™te) Spotkanie 0. 2 – SÅ‚uga Chrystusa. Kandydaci poznajÄ… lepiej cechy każdego sÅ‚ugi oraz odkrywajÄ…, dlaczego sÅ‚użyć Chrystusowi, to zaszczyt.


(ZajÄ™te) Spotkanie 0. 3 – NaÅ›ladujÄ…c Å›wiÄ™tych. Uczestnicy poznajÄ… patronów ministrantów


(zajÄ™te) Spotkanie 0. 4 – W domu i w szkole. CzÅ‚owiek, który sÅ‚uży Panu Jezusowi, powinien być dobrym synem wobec wÅ‚asnych rodziców oraz solidnym uczniem w szkole.


Spotkanie 0. 5 – Zasady życia sÅ‚użby liturgicznej. Kandydaci poznajÄ… zasady ministranta.


Spotkanie 0. 6 – Zakrystia. Ukazanie znaczenia miejsca, z którego posÅ‚ugujÄ…cy wychodzÄ… do oÅ‚tarza, ale także miejsca przygotowania do udziaÅ‚u w liturgii, a także miejsca, w którym znajdujÄ… siÄ™ rzeczy potrzebne do celebracji.


(ZajÄ™te) Spotkanie 0. 7 – Strój liturgiczny. Kandydatom ukazana jest symbolika stroju, a także szczegóÅ‚owe informacje, poÅ‚Ä…czone z ćwiczeniem, dotyczÄ…ce miejsca przechowywania stroju, umiejÄ™tnoÅ›ci wkÅ‚adania go i zdejmowania, szacunku dla niego, a także umiejÄ™tnoÅ›ci pomagania kapÅ‚anom w ubieraniu stroju liturgicznego.


Spotkanie 0. 8 – Modlitwa sÅ‚użby liturgicznej. Do udziaÅ‚u w liturgii trzeba siÄ™ przygotować przez modlitwÄ™. Kandydaci przypominajÄ… sobie jej znaczenie, znane z przygotowania do pierwszej Komunii ÅšwiÄ™tej. Teraz dochodzi dodatkowa modlitwa, a raczej modlitwy. Wszyscy analizujÄ… treść tej modlitwy i uczÄ… siÄ™ jÄ… gÅ‚Ä™biej przeżywać.


Spotkanie 0. 9 – Procesja wejÅ›cia. Po modlitwie wyrusza procesja wejÅ›cia. Jej znaczenie wszyscy bÄ™dÄ… poznawać w dalszych latach formacji. Jednak już teraz poznajÄ… istotne cechy procesji wejÅ›cia, uczÄ… siÄ™ w niej iść oraz zajmować wÅ‚aÅ›ciwe miejsce. UczÄ… siÄ™ również rozumieć znaczenie Å›piewu, który jej towarzyszy.


Spotkanie 0. 10 – Postawy i gesty liturgiczne. W czasie Mszy ÅšwiÄ™tej i innych celebracjach konieczne jest zachowanie wÅ‚aÅ›ciwych postaw i speÅ‚nianie peÅ‚nych symboliki gestów. PoznajÄ… te postawy i gesty.


Spotkanie 0. 11 – Odpowiedzi w czasie Mszy ÅšwiÄ™tej. Kolejna umiejÄ™tność, którÄ… powinni rozwijać w sobie czÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej to udzielanie wÅ‚aÅ›ciwych odpowiedzi na wezwanie kapÅ‚ana. Zdarza siÄ™, że posÅ‚ugujÄ…cy przy oÅ‚tarzu zamiast wypowiadać aklamacje Å›wiadomie i z caÅ‚ym zaangażowaniem, pozostajÄ… milczÄ…cy. Tymczasem udzielanie tych odpowiedzi należy do ich uczestnictwa w Eucharystii, a także jest okazjÄ… do dawania Å›wiadectwa.


Spotkanie 0. 12 – UmiejÄ™tność sÅ‚użby: dary ofiarne. WÅ›ród praktycznych umiejÄ™tnoÅ›ci, które opanowuje ministrant, ważne miejsce zajmuje rozumienie darów chleba i wina oraz umiejÄ™tność przynoszenie tych darów na oÅ‚tarz.


Spotkanie 0. 13 – UmiejÄ™tność sÅ‚użby: obmycia. OdmiennÄ… funkcjÄ…, w stosunku do sÅ‚użby darów, jest posÅ‚uga obmycia. W czasie Mszy ÅšwiÄ™tej przeżywana jest dwa razy. Podczas przygotowania darów jako polanie wodÄ… rÄ…k kapÅ‚ana, a po Komunii Å›wiÄ™tej jako pomoc w oczyszczeniu naczyÅ„.


Spotkanie 0. 14 – SÅ‚użba w czasie nabożeÅ„stw. Ministranci poznajÄ… różne nabożeÅ„stwa jakie sÄ… w parafii oraz zadania, jakie speÅ‚nia wtedy sÅ‚użba liturgiczna. Jest to również okazja do poznania dzwonków i posÅ‚ugiwania siÄ™ nimi.


(zajÄ™te) Spotkanie 0. 17 – Wystrój koÅ›cioÅ‚a i postać patrona. Kolejne spotkanie jest komentarzem na temat wystroju koÅ›cioÅ‚a, a wiÄ™c oÅ‚tarza i ambony, miejsca przewodniczenia, tabernakulum, chrzcielnicy i drogi krzyżowej, obrazów i rzeźb, fresków i witraży. Postać patrona każdy musi opracować osobiÅ›cie dla swojej parafii.


Spotkanie 0. 18 – ÅšwiÄ…tynia: mieszkanie Boga. Kolejne spotkanie ma charakter umocnienia wiary w to, że koÅ›cióÅ‚ jest miejscem Å›wiÄ™tym. WyjaÅ›nione sÄ… teksty biblijne mówiÄ…ce o Å›wiÄ™toÅ›ci Boga i Å›wiÄ™toÅ›ci miejsc, wybranych przez Boga. Przypomniane jest znaczenie poÅ›wiÄ™cenia koÅ›cioÅ‚a i gÅ‚ówne intencje modlitwy, które wypowiadaÅ‚ biskup w czasie tego obrzÄ™du.


(ZajÄ™te) Spotkanie 0. 19 – Zachowanie siÄ™ w miejscu Å›wiÄ™tym. Celem spotkania jest pogÅ‚Ä™bienie i lepsze zrozumienie wszystkich aktów, które czÅ‚owiek wierzÄ…cy, a szczególnie czÅ‚onek sÅ‚użby liturgicznej, powinien w niej speÅ‚niać, a także tych zachowaÅ„, których należy unikać. Jest to najpierw Å›wiadomość przekraczania progu Å›wiÄ…tyni, przywitania z Panem Jezusem, przechodzenie z jednej strony na drugÄ…, pożegnanie z Panem Jezusem.

​

Grupa NajmÅ‚odsza – 0 - FORMACJA KANDYDATÓW (klasa III)

bottom of page