top of page

Rok IX. Wspólnota - (klasa IV liceum i technikum)

Spotkanie IX. 1 – Trójca ÅšwiÄ™ta źródÅ‚em i wzorem komunii. W pierwszym spotkaniu przedstawiamy program caÅ‚orocznej pracy, a szczególnie tematykÄ™ pierwszego cyklu spotkaÅ„. Staramy siÄ™ gÅ‚Ä™biej wniknąć w prawdÄ™, że wszelkie dziaÅ‚ania Chrystusa na ziemi zmierzaÅ‚y do usuniÄ™cia tego, co dzieli i umocnienia tego, co Å‚Ä…czy. On przyszedÅ‚, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno, a w Wieczerniku, w swej arcykapÅ‚aÅ„skiej modlitwie wyjaÅ›niÅ‚, że chodzi o takÄ… jedność, jaka Å‚Ä…czy Jego samego z Ojcem w Duchu ÅšwiÄ™tym. Również posÅ‚annictwo Ducha, który sam jest jednoÅ›ciÄ… Ojca i Syna, zmierza ku zjednoczeniu ludzi w Bogu. W KKK czytamy: „Celem posÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego w każdej czynnoÅ›ci liturgicznej jest doprowadzenie do komunii z Chrystusem, by formować Jego CiaÅ‚o. Duch ÅšwiÄ™ty jest jak sok winnego krzewu Ojca; przynosi on swój owoc w latoroÅ›lach. W liturgii urzeczywistnia siÄ™ najbardziej wewnÄ™trzne wspóÅ‚dziaÅ‚anie Ducha ÅšwiÄ™tego i KoÅ›cioÅ‚a. Duch komunii zawsze pozostaje w KoÅ›ciele i dlatego KoÅ›cióÅ‚ jest wielkim sakramentem Boskiej komunii, która gromadzi rozproszone dzieci Boże. Owocem dziaÅ‚ania Ducha w liturgii jest nierozÅ‚Ä…cznie komunia z TrójcÄ… ÅšwiÄ™tÄ… i komunia braterska” (KKK 1108). Bóg, który jest źródÅ‚em jednoÅ›ci, dzieli siÄ™ z czÅ‚owiekiem swoim życiem. 


(zajÄ™te) Spotkanie IX. 2 – CzÅ‚owiek stworzony na obraz Boga. Tajemnica zjednoczenia osób objawia siÄ™ już przy stworzeniu czÅ‚owieka jako mężczyzny i kobiety. Zostali oni uzdolnieni do tworzenia takiej wspólnoty, którÄ… Chrystus opisaÅ‚ sÅ‚owami: „Już nie sÄ… dwoje, ale jedno ciaÅ‚o”. W tej jednoÅ›ci dwojga, a potem w jednoÅ›ci rodziny, jaÅ›nienie tajemnica communio personarum, która jest Bożą tajemnicÄ….


(zajÄ™te) Spotkanie IX. 3 – Grzech wprowadzajÄ…cy podziaÅ‚. Z uwagÄ… trzeba spojrzeć na niszczÄ…cÄ… siÅ‚Ä™ grzechu. Już w historii Adama i Ewy widać, jak grzech oddaliÅ‚ ich od Boga i jak wypaczyÅ‚ ich wzajemne relacje. 


Spotkanie IX. 4 – Lud Starego Przymierza – Å›wiÄ™te zgromadzenie. WÅ›ród wÄ…tków, które należą do najbardziej wyróżnionych w historii narodu wybranego, trzeba wymienić wielorakie dziaÅ‚ania czÅ‚owieka, które oddalaÅ‚y go od Boga i wprowadzaÅ‚y podziaÅ‚ miÄ™dzy ludźmi, a także nieustannÄ… troskÄ™ Boga o to, aby czÅ‚owiek siÄ™ nawróciÅ‚ i trwaÅ‚ przy Bogu, a także by kochaÅ‚ drugiego czÅ‚owieka. Bóg zwraca siÄ™ do każdego, a równoczeÅ›nie zwoÅ‚uje lud, który nazywa „Å›wiÄ™tym zgromadzeniem”. CzÅ‚onkowie tego ludu otrzymujÄ… wszystkie potrzebne im dary, aby usuwać podziaÅ‚y i umacniać jedność. Lud Starego Przymierza jest zapowiedziÄ… innej wspólnoty, którÄ… stworzy Chrystus.


Spotkanie IX. 5 – Chrystus wybiera Dwunastu. Chrystus zwracaÅ‚ siÄ™ do ludzi po imieniu, wiÄ™kszość Jego przypowieÅ›ci, to historia pojedynczych osób. Jednak w tym bardzo indywidualnym dziaÅ‚aniu Zbawiciela widać wyraźnie również wÄ…tek wspólnotowy. Szczególne znaczenie ma tutaj powoÅ‚anie ApostoÅ‚ów. Trzeba siÄ™ przyjrzeć uważniej tej pierwszej wspólnocie. Ich wzajemne relacje pozostawiajÄ… wiele do życzenia. Jednak stopniowo siÄ™ zmieniajÄ…. Po zesÅ‚aniu spotkaniach ze ZmartwychwstaÅ‚ym i przyjÄ™ciu Ducha ÅšwiÄ™tego stali siÄ™ oni nowymi ludźmi. Warto tu również odnieść do Chrystusa sÅ‚owa z KsiÄ™gi Rodzaju: „Mężczyzna opuÅ›ci ojca i matkÄ™ i zÅ‚Ä…czy siÄ™ ze swojÄ… żonÄ… tak Å›ciÅ›le, że stanÄ… siÄ™ jednym ciaÅ‚em”. Chrystus opuszcza dom rodzinny i tworzy wspólnotÄ™, która staje siÄ™ Jego CiaÅ‚em, Jego OblubienicÄ…, z którÄ… zÅ‚Ä…czy siÄ™ nierozerwalnymi wiÄ™zami miÅ‚oÅ›ci, potwierdzonym Å›mierciÄ… i zmartwychwstaniem.
W rozważaniu tajemnicy jednoÅ›ci, którÄ… otrzymaliÅ›my jako dar i równoczeÅ›nie jako zadanie, szczególne znaczenie ma gÅ‚Ä™bsza analiza modlitwy arcykapÅ‚aÅ„skiej Chrystusa z Wieczerniku. W tym ostatnim dniu przed mÄ™kÄ… i Å›mierciÄ… Zbawiciel wypowiada sÅ‚owa, które sÄ… szczególnym streszczeniem caÅ‚ej Jego dziaÅ‚alnoÅ›ci. WÅ‚Ä…czamy siÄ™ w tÄ™ modlitwÄ™ Chrystusa i staramy siÄ™ także towarzyszyć Mu w dalszej drodze, która prowadzi na GolgotÄ™. Ostatecznie bowiem zburzyÅ‚ on mur, który dzieli ludzi, przez oddanie za nich życia. UkazaÅ‚ konieczność przebaczenia i daÅ‚ przykÅ‚ad na krzyżu, jak należy przebaczać. Uczymy siÄ™ tego chcÄ…c być jak najlepszymi sÅ‚ugami Mistrza.


Spotkanie IX. 6 – Obrazy KoÅ›cioÅ‚a. W tych wstÄ™pnych spotkaniach, ukazujÄ…cych tajemnicÄ™ uzdolnienia czÅ‚owieka do tworzenia prawdziwej jednoÅ›ci z Bogiem i braćmi, a także spustoszenia, jakie poczyniÅ‚ w tej sprawie grzech, zatrzymujemy siÄ™ teraz na misterium KoÅ›cioÅ‚a. Nosi on w sobie dar jednoÅ›ci, który otrzymaÅ‚ od Boga, a równoczeÅ›nie doÅ›wiadcza podziaÅ‚ów wynikajÄ…cych ze sÅ‚aboÅ›ci poszczególnych osób i grup. PrzyglÄ…damy siÄ™ wiÄ™c różnym obrazom KoÅ›cioÅ‚a, opisanym szczególnie w soborowej konstytucji Lumen gentium, starajÄ…c siÄ™ lepiej poznać zarówno Å‚askÄ™ jednoÅ›ci, która nosimy w sobie, jak też problem podziaÅ‚ów, których doÅ›wiadczamy. Przy każdym obrazie KoÅ›cioÅ‚a możemy wrócić do pytania o swoje miejsce w tej wspólnocie. Każdy obraz ukazuje to misterium z innej strony, dziÄ™ki temu obraz staje siÄ™ peÅ‚niejszy.


Spotkanie IX. 7 – KoÅ›cióÅ‚ uobecniajÄ…cy królestwo Boże. RozważajÄ…c tajemnicÄ™ KoÅ›cioÅ‚a musimy również lepiej zrozumieć relacjÄ™ dwóch rzeczywistoÅ›ci: KoÅ›cioÅ‚a i Królestwa Bożego. Królestwo to jest już obecne na ziemi. Jego szczególnÄ… tajemnicÄ… jest jedność, bÄ™dÄ…ca uczestnictwem ludzi w jednoÅ›ci Osób Bożych, a jego najpiÄ™kniejszym obrazem na ziemi jest królewska uczta, na której Ojciec niebieski gromadzi swoje dzieci i karmi je CiaÅ‚em swego Syna, napeÅ‚niajÄ…c darem Ducha ÅšwiÄ™tego. Kto ten dar Komunii przyjmuje i idzie z nim do Å›wiata, ten uobecnia w nim królestwo Boże. W takim czÅ‚owieku coraz bardziej umierajÄ… wady, które dzielÄ…, a umacniajÄ… siÄ™ cnoty, które Å‚Ä…czÄ…. W ten sposób lepiej rozumiemy, że królestwo Boże jest obecne w KoÅ›ciele, a zadaniem czÅ‚onków KoÅ›cioÅ‚a jest nieść jego bogactwo do Å›wiata. Wszyscy jesteÅ›my namaszczeni, dziÄ™ki czemu mamy udziaÅ‚ w królewskiej misji Chrystusa i możemy speÅ‚niać czyny miÅ‚oÅ›ci, które zbliżajÄ… ludzi do Boga i do siebie nawzajem. 


Spotkanie IX. 8 – Szczególne znaczenie sÅ‚użby komunii. KoÅ„czÄ…c obecny cykl spotkaÅ„ musimy jeszcze raz powrócić do rozważanej już w czasie rekolekcji prawdy o gÅ‚Ä™bszym znaczeniu posÅ‚ugiwania tych zespoÅ‚ów liturgicznych, których posÅ‚ugiwanie jest szczególnie zwiÄ…zane z tajemnicÄ… jednoÅ›ci. Do takiego stwierdzenia prowadzi nas gÅ‚Ä™bsze wnikniÄ™cie w strukturÄ™ celebracji eucharystycznej. Przeżywamy w niej gÅ‚oszenie prorockiego sÅ‚owa, skÅ‚adanie kapÅ‚aÅ„skiej ofiary i tajemnicÄ™ królewskiej uczty. Pierwsze dwa wydarzenia prowadzÄ… ku temu trzeciemu. Ich owocem jest komunia. To sakramentalne zjednoczenie z Panem jest nie tylko duchowo przeżywane, lecz jest również wspólnym Å›wiÄ™towaniem zjednoczenia, konsumowaniem bycia razem, radowaniem siÄ™ darem komunii. Szczególnym znakiem tego misterium jest sÅ‚użba zespoÅ‚ów Å›piewaczych. Åšpiew, który jest obecny w caÅ‚ej celebracji, nabiera w czasie przeżywania komunii szczególnie Å›wiÄ…tecznego charakteru, dominujÄ… w nim tony uwielbienia, radoÅ›ci i wdziÄ™cznoÅ›ci, gdyż czÅ‚owiek otrzymaÅ‚ Å‚askÄ™ sakramentalnego zjednoczenia z samym Synem Bożym. Rozlega siÄ™ wtedy wspólny Å›piew. Wszyscy Å›piewajÄ…, a Å›piew wyraża ich jednoÅ›ci i jÄ… pogÅ‚Ä™bia. Dlatego sÅ‚użba przez Å›piew jest szczególnie zwiÄ…zana ze sÅ‚użbÄ… jednoczenia. Osoby, które posÅ‚ugujÄ…c w scholi lub chórze, które podtrzymujÄ… i ubogacajÄ… Å›piew zgromadzenia, które wykonujÄ… niekiedy także piÄ™kno Å›piew solowy, powinny siÄ™ czuć szczególnie wezwane do tego, aby na wszelki sposób przyczyniać siÄ™ do tego, aby ludzie wierzÄ…cy potrafili radować siÄ™ swojÄ… wiarÄ…, wyrażać jÄ… w Å›piewie, przeżywać swoje urodziny, imieniny i rocznice w sposób peÅ‚en wdziÄ™cznoÅ›ci wobec Boga i radoÅ›ci z tego, że On jest poÅ›ród nas.


Spotkanie IX. 9 – Adwent: Zaproszenie Boga do swego życia. Spotkania w okresie Adwentu, Narodzenia PaÅ„skiego oraz okresu zwykÅ‚ego poÅ›wiÄ™camy w sposób szczególny rodzinie. W Adwencie jest to gÅ‚Ä™bsze przeżycie prawdy, że trzeba siÄ™ w rodzinie przygotować na przyjÄ™cie Chrystusa i zaproszenie Go do swego życia. Tylko On może sprawić, że „lew i niedźwiedzica bÄ™dÄ… leżeć razem, a dziecko wÅ‚oży swÄ… rÄ™kÄ™ do kryjówki żmii”. 


Spotkanie IX. 10 – Boże Narodzenie: Bóg zamieszkaÅ‚ w rodzinie. Przygotowujemy siÄ™ do gÅ‚Ä™bszego przeżycia Wieczerzy Wigilijnej, uroczystoÅ›ci Narodzenia PaÅ„skiego i nastÄ™pujÄ…cej potem oktawie. Staramy siÄ™ gÅ‚Ä™biej przeżyć każdy z tych dni, jako Å›wiÄ™towanie niezwykÅ‚ej tajemnicy obecnoÅ›ci Boga poÅ›ród nas. Prawda ta przenika życie rodzinne, celebracje liturgiczne, a także nabożeÅ„stwa, Å›piewanie kolÄ™d i inne przeżycia.


Spotkanie IX. 11 – Objawienie: Rodzina domowym KoÅ›cioÅ‚em. W Å›wietle przeżyć, które sÄ… nam dane w okresie Adwentu i Narodzenia PaÅ„skiego poddajemy gÅ‚Ä™bszej analizie okreÅ›lenie: „moja rodzina jest domowym KoÅ›cioÅ‚em”. Staramy siÄ™ gÅ‚Ä™biej rozumieć, dlaczego te sÅ‚owa odnosimy do rodziny, jak w rodzinie przeżywane jest potrójne posÅ‚annictwo KoÅ›cioÅ‚a, a przede wszystkim dlaczego wÅ‚aÅ›nie w rodzinie jaÅ›nieje szczególnym blaskiem to, co w KoÅ›ciele jest podstawowe, czyli prawdziwe relacji miÅ‚oÅ›ci, które Å‚Ä…czÄ… czÅ‚owieka z Bogiem i ludzi miedzy sobÄ….


Spotkanie IX. 12 – Okres zwykÅ‚y: KoÅ›cióÅ‚ rodzinÄ… Bożą. Kolejny temat również skÅ‚ania do refleksji i postawienia pytaÅ„: Dlaczego KoÅ›cióÅ‚ nazywamy rodzinÄ…? Czy jest on rzeczywiÅ›cie rodzinÄ…? W jakim sensie jest, gdyż takim uczyniÅ‚ go Chrystus, a w jakim nie dorasta do tego okreÅ›lenia, gdyż przeszkadzajÄ… w tym sÅ‚aboÅ›ci i ograniczenia czÅ‚owieka? Co powinniÅ›my zrobić, aby wspólnota parafialna byÅ‚a bardziej rodzinÄ…? Jakie cechy rodzinne sÄ… możliwe do zrealizowania we wspólnocie parafialnej? Pytania te sÄ… ważne, ale nie ma nie Å‚atwej odpowiedzi. WymagajÄ… gÅ‚Ä™bszej refleksji i skÅ‚aniajÄ… do czynnego zaangażowania.


Spotkanie IX. 13 – Wielki Post: KoÅ›cióÅ‚ wezwany do nawrócenia. W okresie od Åšrody Popielcowej do PięćdziesiÄ…tnicy kierujemy naszÄ… uwagÄ™ w wiÄ™kszym stopniu na gÅ‚Ä™bsze zrozumienie tajemnicy KoÅ›cioÅ‚a, który gromadzi siÄ™ na Eucharystii. Temat rodzinny nie powinien zniknąć, ale rozwijać siÄ™ bardziej indywidualnie. Wspólne spotkania, rozmowy, refleksje i modlitwy sÄ… poÅ›wiÄ™cone temu doÅ›wiadczeniu KoÅ›cioÅ‚a, jakie jest nam dane w czasie Eucharystii. Rozpoczynamy od rozważania prawdy o tym, że bez nawrócenia nie ma możliwoÅ›ci budowania prawdziwej wspólnoty. Musimy umieć przebaczać, przepraszać, nawracać siÄ™, zaczynać od nowÄ…, jednoczyć siÄ™ coraz bardziej z Chrystusem i od Niego otrzymywać zdolność rozwijania swoich zdolnoÅ›ci umacniania wiÄ™zów miÄ™dzy ludźmi.


Spotkanie IX. 14 – Triduum: KoÅ›cióÅ‚ zrodzony z przebitego boku. CzÄ™sto spotkamy okreÅ›lenie: „KoÅ›cióÅ‚ zrodziÅ‚ siÄ™ z przebitego boku Chrystusa”. Staramy siÄ™ je lepiej zrozumieć. Z perspektywy tajemnicy KoÅ›cioÅ‚a staramy siÄ™ również spojrzeć na caÅ‚Ä… tajemnice Paschy Chrystusa, w której uczestniczymy. Misterium to, wyrażone w sÅ‚owach i znakach, przeżywane we wspólnocie, objawia nam nie tylko tajemnicÄ™ Chrystusa, lecz także tajemnicÄ™ KoÅ›cioÅ‚a. Tutaj uczymy siÄ™ poznawać KoÅ›cióÅ‚ trwajÄ…cy wiernie przy Ukrzyżowanym, zrodzony z Jego MiÅ‚oÅ›ci, która pokonuje Å›mierć i obdarowuje nowym życiem w zmartwychwstaniu.


Spotkanie IX. 15 – Okres Wielkanocny: KoÅ›cióÅ‚ CiaÅ‚em Chrystusa. W okresie Wielkanocnym poÅ›wiÄ™camy wiele uwagi tym tekstom biblijnym, które ukazujÄ… KoÅ›cióÅ‚ jako Mistyczne CiaÅ‚o Chrystusa, w którym każdy czÅ‚onek znajduje swoje miejsce. CiaÅ‚o funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy każdy czÅ‚onek speÅ‚nia swoje zadania. Powracamy wiÄ™c do centralnej myÅ›li caÅ‚ego programu formacyjnego, by sÅ‚użyć Bogu i ludziom tym darem, jaki każdy otrzymaÅ‚. Wszyscy starali siÄ™ ten dar rozeznać i od dÅ‚uższego już czasu sÅ‚użą nim w liturgii i codziennym życiu. Teraz jednak, gdy koÅ„czy siÄ™ czas trzyletniej formacji, każdy powinien potwierdzić, że chce dalej tym darem sÅ‚użyć, albo rozeznaÅ‚, że Bóg powoÅ‚uje go innego rodzaju sÅ‚użby. Za kilka tygodni bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce uroczyste bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo, przez które każdy bÄ™dzie posÅ‚any na dalsze lata swego życia do coraz bardziej dojrzaÅ‚ego speÅ‚niania tej funkcji, którÄ… odkryÅ‚ i przyjÄ…Å‚ jako powoÅ‚anie. Inne bÄ™dzie speÅ‚niaÅ‚ w razie potrzeby, gdy nie bÄ™dzie innych posÅ‚ugujÄ…cych.


Spotkanie IX. 16 – PięćdziesiÄ…tnica: KoÅ›cióÅ‚ Å›wiÄ…tyniÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego. ZbliżajÄ…c siÄ™ do uroczystoÅ›ci ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego przeżywamy spotkanie, w którym wracamy do tematu, przeżywanego już w czasie rekolekcji, że KoÅ›cióÅ‚ jest Å›wiÄ…tyniÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego. OkreÅ›lenie to kryje w sobie wiele treÅ›ci. Staramy siÄ™ je przypomnieć i gÅ‚Ä™biej przeżyć. W szczególny sposób zwracamy uwagÄ™ na tajemnicÄ™ jednoÅ›ci, która jest nam przypomniana w obrazie Å›wiÄ…tyni zbudowanej z wielu żywych kamieni. Ważne znaczenie ma również prawda, wyrażona w sÅ‚owach Chrystusa: „ZwyciÄ™zcÄ™ uczyniÄ™ filarem w mojej Å›wiÄ…tyni”. Każdy rodzaj misji, jakÄ… speÅ‚nia KoÅ›cióÅ‚, potrzebuje animatorów i moderatorów. SÄ… oni filarami dla maÅ‚ych i wiÄ™kszych grup, które przeżywajÄ… formacjÄ™ i posÅ‚ugujÄ… pod kierunkiem pasterzy.

​

bottom of page