top of page

Spotkanie I. 1 – Funkcje w zgromadzeniu liturgicznym. CzÅ‚onkom sÅ‚użby liturgicznej przybliżamy ideÄ™ gromadzenia siÄ™. Budowania wspólnoty. Omawiamy trzy rodzaje funkcji liturgicznych. Funkcje zwiÄ…zane ze sÅ‚owem Bożym, np. lektor, psaÅ‚terzysta, posÅ‚ugiwanie wobec celebransa i przy oÅ‚tarzu, np. akolita, diakon, ministranci, a także posÅ‚ugiwanie przez Å›piew, np.: kantor, organista).


(zajÄ™te) Spotkanie I. 2 – CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej w liturgii. Uczestnictwo w powszechnym znaczeniu definiuje siÄ™ jako dobrowolne i szlachetne zaangażowanie. Uczestnictwo sÅ‚użby liturgicznej w Å›wiÄ™tych obrzÄ™dach, tak jak wszystkich wiernych, należy rozpatrywać wedÅ‚ug trzech wymiarów: udziaÅ‚u Å›wiadomego, czynnego i owocnego, o czym mówi 14 punkt Konstytucji o Liturgii.


Spotkanie I. 4 – Niedziela dzieÅ„ PaÅ„ski. W czasie spotkania akcentujemy to, że niedziela jest pamiÄ…tkÄ… zmartwychwstania; wszyscy wierni uczestniczÄ… we Mszy Å›w. i powstrzymujÄ… siÄ™ od prac niekoniecznych oraz zwracamy uwagÄ™, że Å›wiÄ™cenie Dnia PaÅ„skiego odbywa siÄ™ w gronie rodzinnym.


Spotkanie I. 5 – Dialogi mszalne. Czynny udziaÅ‚ w Eucharystii to także odpowiedzi mszalne. CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej skupieni na wykonywaniu swych funkcji czÄ™sto nie zwracajÄ… uwagi na potrzebÄ™ dialogów, odpowiedzi, Å›piewu. Zapoznajemy ich z dialogami mszalnymi i aklamacjami. UczÄ… siÄ™ odpowiadać na wezwania przewodniczÄ…cego liturgii.


Spotkanie I. 6 – SÅ‚użę przez to, że Å›piewam. Zwracamy uwagÄ™ na znaczenie Å›piewu w liturgii. Ukazujemy trzy podstawowe zadania Å›piewu: serdeczniej wyraża modlitwÄ™, jednoczy zgromadzonych, nadaje uroczysty charakter obrzÄ™dom. Dokonujemy klasyfikacji Å›piewów na części staÅ‚e i zmienne. W sposób szczególny podkreÅ›lamy Å›piew na wejÅ›cie. Nie chodzi bowiem, aby „coÅ› zaÅ›piewać”, ale aby pieśń na wejÅ›cie speÅ‚niaÅ‚a zadania wyznaczone jej w dokumentach liturgicznych. Podobnie podkreÅ›lamy ważność pieÅ›ni na przygotowanie darów, komuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ…, uwielbienie i zakoÅ„czenie Eucharystii.


(zajÄ™te) Spotkanie I. 7 – Biblijna symbolika wody. Ministranci zapoznajÄ… siÄ™ z biblijnÄ… typologiÄ… wody w oparciu o modlitwÄ™ pobÅ‚ogosÅ‚awienia wody w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej.


Spotkanie I. 8 – Woda w czasie Mszy ÅšwiÄ™tej. Ministranci poznajÄ… bogatÄ… symbolikÄ™ biblijnÄ… wody i jej znaczenie w poszczególnych obrzÄ™dach mszalnych. UczÄ… siÄ™ czym jest obrzÄ™d pokropienia wodÄ…, co zastÄ™pujÄ™, w tym kontekÅ›cie szerzej rozumiejÄ… konieczność pokuty, sakramentu pojednania. 


(ZajÄ™te) Spotkanie I. 9 – Znak wody w sakramencie chrztu. Ministranci w kontekÅ›cie używania wody w liturgii zapoznajÄ… siÄ™ z sakramentem Chrztu Å›wiÄ™tego. Po tym spotkaniu wiedza co to jest chrzest? Jakie sÄ… skutki chrztu Å›w. Dlaczego nadaje siÄ™ imiÄ™ dziecku. Jakie sÄ… warunki udzielania chrztu Å›w. oraz obowiÄ…zki wypÅ‚ywajÄ…ce z przyjÄ™cia sakramentu chrztu Å›wiÄ™tego. UmiejÄ… posÅ‚ugiwać do chrztu Å›w. w czasie Mszy Å›w. i poza niÄ…. ZnajÄ… symbolikÄ™ obrzÄ™dów dopeÅ‚niajÄ…cych.


Spotkanie I. 10 – Woda w obrzÄ™dach bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw. Ministranci uczÄ… siÄ™, że woda sÅ‚uży także do poÅ›wiÄ™cenia przedmiotów i dewocjonaliów. PoÅ›ród najczęściej stosowanych bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw można omówić bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo różaÅ„ca, modlitewnika, samochodów we wspomnienie Å›w. Krzysztofa.


(zajÄ™te) Spotkanie I. 11 – WoÅ‚anie dzwonów. Ministranci poznajÄ… historiÄ™ dzwonów oraz ich zadanie. DowiadujÄ… siÄ™ o obrzÄ™dzie poÅ›wiÄ™cenia dzwonów, o nadaniu im imion. WiedzÄ… co mówi ich gÅ‚os, umiejÄ… go utożsamić z gÅ‚osem KoÅ›cioÅ‚a (KoÅ›cióÅ‚ wzywa do modlitwy, wychwala Boga, oznajmia radość, przestrzega przed zÅ‚em). PoznajÄ… również historiÄ™ i zadanie tzw. sygnaturki. WiedzÄ…, że dzwony milknÄ… od oracji przed czytaniami w Wlk. Czw. do ChwaÅ‚a Wigilii Paschalnej. 


Spotkanie I. 12 – Dzwonki i gong w liturgii. Ministranci zapoznajÄ… siÄ™ z technikÄ… dzwonienia w czasie Mszy Å›w. i innych celebracji (procesje). Dzwon przy zakrystii, dzwonki i gong, koÅ‚atki. Ministranci umiejÄ… dzwonić w odpowiednich momentach Mszy Å›w. 


Spotkanie I. 13 - Kształtowanie postawy punktualności. Ministranci przestrzegają zasady punktualności. Mają wyznaczony czas, kiedy przychodzą do zakrystii (najczęściej jest to min. 15 min. przed celebracją). Uczą się też być punktualnymi w szkole i domu. Ponadto starają się być obowiązkowymi.


Spotkanie I. 14 – Biskup i jego rola w liturgii. CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej poznajÄ… rolÄ™ biskupa w KoÅ›ciele. ZapoznajÄ… siÄ™ z obrzÄ™dem Å›wiÄ™ceÅ„ biskupich, dowiadujÄ… siÄ™, jakie sÄ… oznaki biskupstwa (pierÅ›cieÅ„, mitra i pastoraÅ‚). CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej poznajÄ… także sposób posÅ‚ugiwania we Mszy Å›w., której przewodniczy biskup. PoznajÄ… historiÄ™ diecezji, imiona biskupów, metropoliÄ™ imiÄ™ metropolity i nazwy diecezji wchodzÄ…cych w skÅ‚ad metropolii. Zwracamy uwagÄ™ na wymienienie imienia biskupa w Kanonie, zachÄ™camy do modlitwy za biskupów nie tylko w czasie Mszy Å›w.


Spotkanie I. 15 – Mitra, pastoraÅ‚ i inne insygnia biskupie. PoznajÄ… inne ich nazewnictwo np. krzywaśń. Ministranci poznajÄ… symbolikÄ™ mitry i pastoraÅ‚u, uczÄ… siÄ™ poprawnego wykonywania funkcji ministranta mitry i pastoraÅ‚u. DowiadujÄ… siÄ™ wiÄ™cej na temat pektoraÅ‚u, paliusza.


Spotkanie I. 16 – KoÅ›cióÅ‚ katedralny. CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej poznajÄ… koÅ›cióÅ‚ katedralny. Można urzÄ…dzić pielgrzymkÄ™, w czasie niej np. nawiedzenie grobów biskupów posÅ‚ugujÄ…cych w diecezji – tu także zwrócenie uwagi na potrzebÄ™ modlitwy za biskupów. UczÄ… siÄ™ jakie sÄ… szczególne celebracje z udziaÅ‚em biskupa w katedrze (najczęściej sÄ… to Å›wiÄ™cenia diakonatu, prezbiteratu). PoznajÄ… imiona i życiorysy patronów diecezji (czÄ™sto sÄ… zwiÄ…zani z koÅ›cioÅ‚em katedralnym). Pielgrzymka może być zorganizowana również na obrzÄ™d ustanowienia ceremoniarzy lub animatorów).


Spotkanie I. 17 – Symbolika kadzidÅ‚a. Ministranci poznajÄ… symbolikÄ™ kadzidÅ‚a. Co symbolizuje kadzidÅ‚o? KadzidÅ‚o w ST i NT. KadzidÅ‚o w odnowionej liturgii po Soborze WatykaÅ„skim II. Symbolika okadzania osób i rzeczy jest kolejnym zagadnieniem, który należy uwzglÄ™dnić w formacji. Dlaczego kadzidÅ‚o stosuje siÄ™ w liturgii?


Spotkanie I. 18 – Kadzielnica i kadzidÅ‚o. Zwrócenie uwagi na stronÄ™ „technicznÄ…”. WyglÄ…d zewnÄ™trzny kadzidÅ‚a i Å‚ódki. UmiejÄ™tność rozpalania ognia. Troska o podtrzymanie ognia w czasie liturgii. Troska o kadzielnicÄ™ po zakoÅ„czeniu posÅ‚ugi. Zwrócenie uwagi na odpowiedni czas przygotowania kadzidÅ‚a przed celebracjÄ….


Spotkanie I. 19 – Turyferariusz w czasie liturgii. Ministranci uczÄ… siÄ™ poprawnego podawania kadzidÅ‚a i Å‚ódki w czasie liturgii. WiedzÄ… jak używa siÄ™ kadzidÅ‚a od momentu jego zasypania w zakrystii, poprzez okadzenie oÅ‚tarza, krzyża, ksiÄ™gi Ewangelii, darów ofiarnych, kapÅ‚ana, zgromadzenia wiernych, aż do podniesienia. WiedzÄ… jak stosuje siÄ™ kadzidÅ‚o w czasie nabożeÅ„stw, a szczególnie podczas wystawienia NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, Uroczystego sprawowania Jutrzni i Nieszporów, pogrzebu oraz innych szczególnych dni (DzieÅ„ Zaduszny, Boże CiaÅ‚o, procesje bÅ‚agalne itp.).


Spotkanie I. 20 – Od symboliki kadzidÅ‚a do postawy ofiary. Ministranci już wiedzÄ…, co symbolizuje dym kadzidÅ‚a. Dlatego proces formacyjny ukierunkowany powinien być na tak postrzegany wymiar ofiary i ksztaÅ‚t modlitwy w życiu turyferariusza, aby objawiaÅ‚ zdolność do podejmowania i skÅ‚adania ofiar i doskonalenia życia modlitwy.

​

Rok I. Zgromadzenie liturgiczne - (klasa IV)

Służyć świętemu zgromadzeniu

bottom of page