top of page

Spotkanie II. 1 – Krzyż w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym. Dzieci rozważajÄ… sÅ‚owa Pana Jezusa o krzyżu, znaczenie krzyża w dziele odkupienia, naukÄ™ Å›w. PawÅ‚a i innych ApostoÅ‚ów na temat krzyża. Zanim wezmÄ… do rÄ™ki krzyż procesyjny, by go nieść w liturgicznej celebracji, muszÄ… lepiej zrozumieć, jak majÄ… naÅ›ladować Chrystusa i Å›wiÄ™tych w niesieniu krzyża, a także pomagać cierpiÄ…cym w potrzebie.


(zajÄ™te) Spotkanie II. 2 – Znak krzyża w historii KoÅ›cioÅ‚a. Znak krzyża jest obecny niemal we wszystkich przestrzeniach życia ludzi wierzÄ…cych w Chrystusa. Jest nie tylko w koÅ›cioÅ‚ach, lecz także w domach i na karetkach, nosimy go na szyi i umieszczamy na biurku. PowstaÅ‚o wiele form tego krzyża. Szczególne znaczenie ma dla nas krzyż procesyjny, który niekiedy jest bardzo okazaÅ‚y.


(zajÄ™te) Spotkanie II. 3 – Niesienie krzyża. Uczestnicy formacji, zapoznajÄ… siÄ™ dokÅ‚adniej z obecnoÅ›ciÄ… krzyża w liturgii. PoznajÄ… ogólne zasady, a także konkretnÄ… sytuacjÄ™, z jakÄ… spotykajÄ… siÄ™ w ich koÅ›ciele parafialnym, a wiÄ™c: gdzie jest w koÅ›ciele krzyż (krzyże), który krzyż niesie siÄ™ w procesji, gdzie siÄ™ go ustawia i dlaczego. UczÄ… siÄ™ poprawnie nieść krzyż. RozważajÄ… prawdÄ™, dlaczego w procesji niesie siÄ™ krzyż i w jaki sposób ten znak pomaga nam lepiej zrozumieć znaczenie procesji. Chodzi nie tylko o procesjÄ™ na poczÄ…tku Eucharystii, lecz także procesje eucharystyczne, procesjÄ™ na cmentarz w czasie pogrzebu, jutrzniÄ™ i nieszpory.


Spotkanie II. 4 – Uczczenie krzyża. Krzyż jest Å›wiÄ™tym znakiem, któremu należy siÄ™ cześć. Uwrażliwiamy ministrantów na różne formy czci okazywane krzyżowi, a wiÄ™c okadzenie, pocaÅ‚unek, ukÅ‚on, pieÅ›ni o krzyżu, trosko o godny wyglÄ…d krzyża w domach i w kapliczkach przydrożnych, wÅ‚aÅ›ciwe wykonywanie znaku krzyża. W sposób szczególnie uroczysty krzyż jest uczczony przez wierzÄ…cych w Wielki PiÄ…tek w czasie adoracji. W wielu koÅ›cioÅ‚ach adoracja krzyża odbywa siÄ™ również w czasie spotkaÅ„ modlitewnych.

 

(zajÄ™te) Spotkanie II. 5 – Droga krzyżowa. Ministranci krzyża starajÄ… siÄ™ uczyć niesienia wÅ‚asnego krzyża na co dzieÅ„. PomocÄ… w tym może być pogÅ‚Ä™biona znajomość nabożeÅ„stwa Drogi Krzyżowej, jej historii, teologii. Ministrant powinien znać poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, w oparciu o ich rozważanie stara siÄ™ nieść swój krzyż i pomagać innym w cierpieniach.


(zajÄ™te) Spotkanie II. 6 – Symbolika Å›wiatÅ‚a. ÅšwiatÅ‚o należy do najważniejszych i najbardziej bogatych w treść znaków biblijnych. Jego rolÄ™ odkrywamy w codziennym życiu. ÅšwiatÅ‚o i ciemność należą do zwykÅ‚ych doÅ›wiadczeÅ„ czÅ‚owieka. ÅšwiatÅ‚em chrzeÅ›cijan jest Chrystusa. Kto z Nim jest nie chodzi w ciemnoÅ›ci. Do swoich uczniów powiedziaÅ‚: „Wy jesteÅ›cie Å›wiatÅ‚em Å›wiata”.


Spotkanie II. 7 – Åšwieca i inne przedmioty dajÄ…ce Å›wiatÅ‚o. W liturgii i codziennym życiu posÅ‚ugujemy siÄ™ różnymi przedmiotami, które sÄ… źródÅ‚em Å›wiatÅ‚a. Zwracamy uwagÄ™ przede wszystkim na Å›wiecÄ™. Zaznajomienie z rodzajami Å›wiec używanymi w liturgii KoÅ›cioÅ‚a (Å›wieca paschalna, Å›wieca chrzcielna, Å›wiece oÅ‚tarzowe, Å›wieca komunijna, Å›wieca Å›lubna, Å›wieca roratnia, Å›wiece na wieÅ„cu adwentowym, Å›wieca gromniczna). Oprócz Å›wiec spotykamy również wiecznÄ… lampkÄ™, lampiony, kandelabry, pochodnie, a także Å›wiecznik.


Spotkanie II. 8 – PosÅ‚uga Å›wiatÅ‚a w Eucharystii. W spotkaniu wyjaÅ›niamy najpierw, dlaczego w procesji niesie siÄ™ Å›wiatÅ‚o, a także dlaczego nie wolno sprawować Eucharystii bez zapalonych Å›wiec lub lampionów. Dla ministrantów spotkanie ma także praktyczny charakter poznania sÅ‚użby Å›wiatÅ‚u w czasie Mszy ÅšwiÄ™tej. 


Spotkanie II. 9 – PosÅ‚uga Å›wiatÅ‚a w innych celebracjach. Zwracamy uwagÄ™ przede wszystkim na znaczenie Å›wiatÅ‚a w czasie celebracji Triduum Paschalnego, a także w czasie nabożeÅ„stw, procesji eucharystycznych, przy pogrzebie, w przeżyciu uroczystoÅ›ci Wszystkich ÅšwiÄ™tych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych ZmarÅ‚ych. 


Spotkanie II. 10 – Wy jesteÅ›cie Å›wiatÅ‚em Å›wiata. SÅ‚owa Chrystusa: „Wy jesteÅ›cie Å›wiatÅ‚em Å›wiata” sÄ… bardzo wymagajÄ…ce. ChrzeÅ›cijanin ma być czÅ‚owiekiem, którego życie jest peÅ‚ne Å›wiatÅ‚a prawdy, miÅ‚oÅ›ci, wolnoÅ›ci i szczęścia. Tym bardziej postawy te powinny być widoczne w tych, którzy zostali wybrani, aby być sÅ‚ugami Å›wiatÅ‚a. Uczestnicy formacji zapoznajÄ… siÄ™ również ze znakiem sÅ‚ug Å›wiatÅ‚a i z modlitwÄ…, którÄ… bÄ™dÄ… odmawiać.

​

(zajÄ™te) Spotkanie II. 11 – Biblijne wzorce wÄ™drowania. Spotkanie przypomina postać Abrahama, którego Bóg wezwaÅ‚ do wyjÅ›cia ze swego domu, nastÄ™pnie wÄ™drowanie ludu wybranego do ziemi obiecanej, a także pielgrzymkÄ™ Jezusa do Å›wiÄ…tyni Jerozolimskiej. W Å›wietle tych wydarzeÅ„ lepiej rozumiemy, że caÅ‚e nasze życie jest zdążaniem do jakiegoÅ› celu. Niektóre z nich zdobywamy w ciÄ…gu jednego roku, np. ukoÅ„czenie roku szkolnego, do innych, szczególnie takich jak Å›wiÄ™tość, dążymy przez caÅ‚e życie.


Spotkanie II. 12 – Znaczenie pielgrzymowania. ChcÄ…c lepiej zrozumieć znaczenie procesji liturgicznych, które objawiajÄ… prawdÄ™, że życie ludzkie jest wÄ™drowaniem zmierzajÄ…cym do Boga, przypominamy sobie również znaczenie pielgrzymek. Jest ich wiele i majÄ… różnÄ… formÄ™. SÄ… pielgrzymki indywidualne i wspólne, sÄ… także pielgrzymki sÅ‚użby liturgicznej. Każda pielgrzymka ma jakiÅ› cel i jest także pewnym znakiem. Trzeba ten cel wyraźniej okreÅ›lić i lepiej zrozumieć, w jaki sposób pielgrzymka pomaga nam gÅ‚Ä™biej przeżyć procesje liturgiczne.


Spotkanie II. 13 – Procesja wejÅ›cia i wyjÅ›cia. Tematem spotkania sÄ… dwie procesje. Jedna prowadzi z zakrystii do oÅ‚tarza, a druga od oÅ‚tarza do zakrystii. Te dwie procesje rozpoczynajÄ… i koÅ„czÄ… celebracjÄ™ Eucharystii, dlatego trzeba im poÅ›wiÄ™cić szczególnÄ… uwagÄ™. W nich najpeÅ‚niej objawia siÄ™ idea procesji. Jest ona wÄ™drowaniem spoÅ›ród tego Å›wiata do Å›wiata Bożego, do udziaÅ‚u w Bożych tajemnicach, a także wÄ™drowaniem od oÅ‚tarza, na którym uobecnione zostaÅ‚o zbawcze misterium, do ludzi, którym mamy zanieść dary zÅ‚ożone w naszych sercach przez Chrystusa. Ministranci majÄ… swoje zadania w przeżyciu tych procesji.


Spotkanie II. 14 – Procesje z Ewangeliarzem, z darami i komunijna. W czasie samej celebracji Eucharystii również przeżywamy procesje. PomagajÄ… nam one gÅ‚Ä™biej przeżyć poszczególne części Mszy ÅšwiÄ™tej. PierwszÄ… z nich przeżywamy w czasie liturgii sÅ‚owa, drugÄ… w czasie liturgii ofiary, a trzeciÄ… w czasie liturgii uczty. W tej pierwszej wyznajemy wiarÄ™ w to, że Chrystus przychodzi w sÅ‚owie i witamy Go, w drugiej przynosimy Mu w darze siebie samych, by zjednoczyć siÄ™ z Jego ofiarÄ…, a w trzeciej zdążamy do coraz peÅ‚niejszego zjednoczenia z Nim w Komunii ÅšwiÄ™tej. Również przy tych procesjach ministranci poznajÄ… swoje zadania i uczÄ… siÄ™ je wypeÅ‚niać.


Spotkanie II. 15 – Procesje w rytmie roku liturgicznego. Oprócz procesji zwiÄ…zanych z celebracjÄ… Eucharystii, w ciÄ…gu roku liturgicznego przeżywamy wiele innych procesji, np. w dniu Ofiarowania PaÅ„skiego, w NiedzielÄ™ PalmowÄ…, w uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego CiaÅ‚a i Krwi Chrystusa. SÄ… także nabożeÅ„stwa, których ważnÄ… częściÄ… jest procesja, np. dni krzyżowe, nabożeÅ„stwa fatimskie, procesja z relikwiami Å›wiÄ™tych, procesja Å›wiatÅ‚a przeżywana w sanktuariach.


Spotkanie II. 16 – Przechowywanie NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Dlaczego przechowuje siÄ™ NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament? W jaki sposób czyniono to w minionych wiekach życia KoÅ›cioÅ‚a? Jakie sÄ… dziÅ› obowiÄ…zujÄ…ce zasady? Jaki ksztaÅ‚t majÄ… tabernakula w naszych koÅ›cioÅ‚ach i jakie znaki sÄ… na nich umieszczane? Jaki jest zwiÄ…zek tabernakulum z oÅ‚tarzem i sprawowania Eucharystii z jej przechowywaniem? Każda procesja eucharystyczna wyrusza od oÅ‚tarza (i tabernakulum) i powraca do tego miejsca. Ta praktyka przypomina nam o tym, że Eucharystia jest źródÅ‚em i szczytem życia. Tu siÄ™ wszystko zaczyna i do tego celu zmierza.


Spotkanie II. 17 – Wystawienie i bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo. RozpoczÄ™cie i zakoÅ„czenie adoracji lub procesji zwiÄ…zane jest z wystawieniem NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, a przed jego schowaniem wierni otrzymujÄ… bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo. SÄ… to dwa obrzÄ™dy opisane w ksiÄ™gach liturgicznych. Trzeba je dokÅ‚adniej poznać zarówno od strony ich znaczenia, jak też od strony zadaÅ„, jakie przypadajÄ… w tych obrzÄ™dach sÅ‚użbie liturgicznej. Ministranci posÅ‚ugujÄ… przy oÅ‚tarzu.


Spotkanie II. 18 – Rozumienie znaczenia adoracji. JednÄ… z najpiÄ™kniejszych form modlitwy chrzeÅ›cijaÅ„skiej jest adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Jej szczególnÄ… cechÄ… jest doÅ›wiadczenie obecnoÅ›ci Pana. Choć Jezus jest z nami zawsze i wszÄ™dzie, to jednak w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie widzimy Go ukrytego w znaku chleba. Patrzymy nie na chleb, gdyż chleba już nie ma, ale patrzymy na samego Chrystusa, choć nie widzimy Go wprost, lecz ukrytego w znaku. Prawda ta budzi w ludziach wierzÄ…cych pragnienie bycia przy Chrystusie. JeÅ›li On pozostaÅ‚ tutaj dla nas, to trzeba przyjąć dar Jego obecnoÅ›ci. Jednym z apostolskich zadaÅ„ czÅ‚onków sÅ‚użby liturgicznej jest pomóc innym ludziom przyjść do Jezusa. Nie speÅ‚niÄ… jednak tego zadania, jeÅ›li sami nie bÄ™dÄ… do Niego przychodzić także na indywidualnÄ… adoracje.


Spotkanie II. 19 – NabożeÅ„stwa z wystawieniem NajÅ›w. Sakramentu. W ciÄ…gu roku liturgicznego przeżywamy wiele różnych nabożeÅ„stw, w czasie których NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament jest wystawiony. Niektóre z nich majÄ… charakter adoracji, jak Godzina ÅšwiÄ™ta w pierwsze czwartki miesiÄ…ca, czterdziestogodzinne nabożeÅ„stwo przed Wielkim Postem czy adoracja w pierwsze niedziele miesiÄ…ca. CzÄ™sto przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem przeżywane sÄ… również nabożeÅ„stwa majowe, czerwcowe, październikowe, nabożeÅ„stwa w pierwszy i trzeci piÄ…tek miesiÄ…ca.


Spotkanie II. 20 – Procesje eucharystyczne. Najbardziej uroczystÄ… procesjÄ… eucharystycznÄ… jest ta, którÄ… przeżywamy w uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego CiaÅ‚a i Krwi Chrystusa. W wielu parafiach procesja przeżywana jest również w ciÄ…gu tygodnia, który nastÄ™puje po tej uroczystoÅ›ci. Jest tzw. „Oktawa Bożego CiaÅ‚a” lub „TydzieÅ„ eucharystyczny”. SÅ‚użba liturgiczna powinna znać gÅ‚ówne fakty z historii uroczystoÅ›ci Bożego CiaÅ‚a i procesji, a także z zaangażowaniem przeżywać ten szczególny tydzieÅ„ w ciÄ…gu roku. Procesja eucharystyczna jest w wielu parafiach przeżywana również w uroczystoÅ›ci odpustowÄ… parafii. W procesjach eucharystycznych niesie siÄ™ także feretrony i inne znaki. Ponieważ procesja eucharystyczna jest celebracjÄ… liturgicznÄ…, wiÄ™c również speÅ‚niane w niej funkcje majÄ… charakter Å›wiÄ™tych czynnoÅ›ci, które trzeba z wiarÄ… pielÄ™gnować

​

Rok II. Procesje liturgiczne - (klasa V)

bottom of page