top of page

Rok VII. SÅ‚owo - (klasa II liceum i technikum)

Spotkanie VII. 1 – PowoÅ‚anie do istnienia. W opisie stworzenia Å›wiata Bóg wiele razy wypowiada sÅ‚owa: „Niech siÄ™ stanie”. Wszystkie byty zostaÅ‚y powoÅ‚ane sÅ‚owem Boga. Bóg wypowiedziaÅ‚ sÅ‚owo i ono okreÅ›liÅ‚o każdy byt w jego cechach charakterystycznych. W kolejnych dniach stworzenia powstawaÅ‚y byty zgodnie z wolÄ… Bożą, wedÅ‚ug ich gatunków i rodzajów, a każdy miaÅ‚ swoje miejsce w Å›wiecie. Biblia wielokrotnie mówi o powoÅ‚aniu Å›wiata do istnienia. Choć w istocie sÅ‚owa te znaczÄ… to samo, co stworzenie, jednak ukazujÄ… to misterium od innej strony. PodkreÅ›lajÄ… znaczenie sÅ‚owa w dziele stworzenia. Bóg zaprasza czÅ‚owieka, aby nadaÅ‚ imiÄ™ istotom żywym, które do niego przyprowadziÅ‚. CzÅ‚owiek nadaÅ‚ im imiÄ™: „Istota żywa”.


(zajÄ™te) Spotkanie VII. 2 – PowoÅ‚anie Abrahama. W życiu mÅ‚odych ludzi, którzy rozpoczynajÄ… szkoÅ‚Ä™ Å›redniÄ…, w pewnym sensie uobecnia siÄ™ doÅ›wiadczenie, które staÅ‚o siÄ™ udziaÅ‚em Abrahama. MÅ‚odzi ludzie opuÅ›cili swoje dotychczasowe Å›rodowisko szkolne, a czÄ™sto także miejsce zamieszkania i udali siÄ™ nowy Å›wiat, nieznany im jeszcze osobiÅ›cie. WewnÄ™trznie sÅ‚yszeli gÅ‚os: „idź”. Czy byÅ‚ to gÅ‚os Bożego wezwania? W najgÅ‚Ä™bszym sensie tak. Choć to czÅ‚owiek podejmuje decyzjÄ™ i pyta innych ludzi o rade, to równoczeÅ›nie modli siÄ™ do Boga i ufa, że Bóg go bÄ™dzie prowadziÅ‚. W przyszÅ‚oÅ›ci jeszcze wiele razy bÄ™dÄ… musieli „opuÅ›cić” swoje miejsce, swojÄ… szkoÅ‚Ä™, by iść dalej. PowoÅ‚anie bÄ™dzie dojrzewać.


Spotkanie VII. 3 – PowoÅ‚anie Samuela. Osobne spotkanie poÅ›wiÄ™camy powoÅ‚aniu Samuela. Zwracamy szczególnÄ… uwagÄ™ na gotowość sÅ‚uchania Boga, którÄ… wykazaÅ‚ siÄ™ mÅ‚ody Samuel, na trudnoÅ›ci z rozpoznaniem, czy to Bóg woÅ‚a, czy też czÅ‚owiek, a także na potrzebÄ™ pomocy ze strony innych ludzi. SÅ‚owo „powoÅ‚anie” odnosimy tu do wielorakich zadaÅ„, które majÄ… charakter sÅ‚użenia Bogu, przede wszystkim staramy siÄ™ odkryć posÅ‚ugiwanie w liturgii jako powoÅ‚anie. MÅ‚ody Samuel byÅ‚ zawsze blisko tego, co dziaÅ‚o siÄ™ w Å›wiÄ…tyni Boga.


(zajÄ™te) Spotkanie VII. 4 – PowoÅ‚anie Proroków. Prorok Jeremiasz ma wÄ…tpliwoÅ›ci, czy może iść do innych, gdyż czuje siÄ™ mÅ‚ody. Bóg rozwiewa jego wÄ…tpliwoÅ›ci. Prorok Izajasz doÅ›wiadcza chwaÅ‚y Bożej i czuje siÄ™ niegodny, jednak na pytanie Boga: „Kogo mam posÅ‚ać”, odpowiada: „Oto ja, poÅ›lij mnie”. Te dwa opisy powoÅ‚ania sÄ… wielkÄ… pomocÄ… w rozumieniu i rozpoznawaniu gÅ‚osu Boga, który wzywa do wypeÅ‚nienia okreÅ›lonych zadaÅ„.

​

(zajÄ™te) Spotkanie VII. 5 – PowoÅ‚anie ApostoÅ‚ów. W refleksji nad powoÅ‚aniem zatrzymujemy siÄ™ również przy opisach powoÅ‚aÅ„ ApostoÅ‚ów. Rozważamy sÅ‚owa Chrystusa: „Pójdź za MnÄ…”, postawÄ™ Andrzeja, który przyprowadza Piotra do Jezusa, a także szczególny sposób powoÅ‚ania ApostoÅ‚a PawÅ‚a. 


Spotkanie VII. 6 – Maryja: wzór powoÅ‚anych. Wzorem wszystkich powoÅ‚anych jest Maryja. Rozważamy sposób, w jaki ona rozeznawaÅ‚a wolÄ™ Bożą i jak odpowiadaÅ‚a na wezwanie, jakie Bóg do niej kierowaÅ‚. Przyjmuje Ona wysÅ‚aÅ„ca Bożego, który jej objawia Boży plan wobec Niej. Odpowiada swoim „fiat” i trwa w tej postawie przez caÅ‚e życie. 


Spotkanie VII. 7 – KoÅ›cióÅ‚ wspólnotÄ… powoÅ‚anych. Nie ma we wspólnocie KoÅ›cioÅ‚a nikogo, kto nie byÅ‚by powoÅ‚any przez Boga. Każdy zostaÅ‚ wezwany po imieniu, obdarowany czÅ‚owieczeÅ„stwem, w którym ukryty jest obraz i podobieÅ„stwo do Boga. To pierwotne powoÅ‚anie do bycia mężczyznÄ… lub kobietÄ… zostaje ubogacone darem nieskoÅ„czenie wiÄ™kszym. Poznajemy go rozważajÄ…c tajemnicÄ™ sakramentów. PoczynajÄ…c od chrztu, poprzez bierzmowanie i inne sakramenty oraz sakramentalia, czÅ‚owiek otrzymuje ciÄ…gle nowe dary i zostaje ciÄ…gle wzywany do peÅ‚niejszego uczestnictwa w misji Chrystusa i KoÅ›cioÅ‚a. WÅ›ród rozmaitych dróg powoÅ‚ania, które sÄ… potwierdzone Å‚askÄ… sakramentów lub sakramentaliów, wyróżniamy trzy. PierwszÄ… i najbardziej powszechnÄ… stanowi powoÅ‚anie do małżeÅ„stwa, druga, przeznaczonÄ… dla niektórych jest powoÅ‚anie do kapÅ‚aÅ„stwa, a trzeciÄ…, również dotyczÄ…cÄ… wÄ…skiego grona jest droga konsekracji. SÄ… też osoby, które w swoim życiu nie przyjmujÄ… żadnego z tych darów, ale w sposób indywidualny poÅ›wiÄ™cajÄ… swoje życie Bogu. W ten sposób duchowÄ… sÄ… bliscy drodze życia konsekrowanego. SÅ‚użba liturgiczna poznaje te prawdy również poprzez prezentacjÄ™ odpowiednich ksiÄ…g liturgicznych. SÄ… to obrzÄ™dy Å›wiÄ™ceÅ„ biskupa, prezbiterów i diakonów, obrzÄ™dy sakramentu małżeÅ„stwa, obrzÄ™dy konsekracji dziewic, obrzÄ™dy profesji zakonnej, obrzÄ™dy bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw.


Spotkanie VII. 8 – Moje powoÅ‚anie . Rozważane w poprzednim spotkaniu prawdy każdy odnosi również do siebie. Wprawdzie nie jest jeszcze na etapie decyzji, ale mÅ‚ody czÅ‚owiek powinien znać drogi powoÅ‚ania, które otwiera przed nim Bóg. Dzisiejsze spotkanie poÅ›wiÄ™cone jest w wiÄ™kszym stopniu innemu aspektowi tej tajemnicy. Czasem nazywamy jÄ… „powoÅ‚aniem w powoÅ‚aniu”. Wymienione wyżej trzy drogi życia nie sÄ… zwiÄ…zane z żadnym szczegóÅ‚owym talentem czy charyzmatem. Przeciwnie, na każdÄ… z tych dróg Bóg powoÅ‚uje ludzi z różnymi talentami. SÄ… małżonkowie, kapÅ‚ani i osoby konsekrowane, majÄ…ce uzdolnienia muzyczne, organizacyjne, manualne, wychowawcze i inne. Każdy, realizujÄ…c swoje gÅ‚ówne powoÅ‚anie, sÅ‚uży również innym ludziom tym darem, jaki sam otrzymaÅ‚. PrawdÄ™ tÄ™ odnosimy również do wspólnoty KoÅ›cioÅ‚a, który żyje w parafii. W tym szerszym gronie osób wiele posiada podobne zdolnoÅ›ci i pragnienia. MogÄ… siÄ™ oni poÅ‚Ä…czyć w grupy i w ten sposób sÅ‚użyć przede wszystkim najwiÄ™kszemu wydarzeniu, jakie jest przeżywane w parafii, czyli niedzielnej celebracji Eucharystii, a także speÅ‚nianiu wszystkich innych zadaÅ„ w codziennym życiu wspólnoty i jej ewangelizacyjnej misji w Å›wiecie. Z tej perspektywy jeszcze lepiej widzimy, że grupy diakonijne, posÅ‚ugujÄ…ce w parafii, to nie tylko sprawa organizacyjna, lecz uobecnienie tajemnicy KoÅ›cioÅ‚a. Każda osoba i każda grupa powinny siÄ™ umocnić w swej drodze posÅ‚ugiwania Bogu i ludziom.


Spotkanie VII. 9 – SÅ‚owo obietnicy. Pismo ÅšwiÄ™te jest peÅ‚ne obietnic, jakie Bóg skÅ‚ada czÅ‚owiekowi. ZnajdujÄ… siÄ™ one zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie. Wiele z nich odczytujemy w liturgii Adwentu. Trzeba wÅ‚aÅ›ciwie rozumieć te obietnice i ich speÅ‚nianie przez Boga. 


Spotkanie VII. 10 – SÅ‚owo, które staÅ‚o siÄ™ CiaÅ‚em. W kontekÅ›cie Bożego Narodzenia rozważamy tÄ™ szczególnÄ… tajemnicÄ™ Chrystusa i staramy siÄ™ ja odnieść również do naszego życia.


Spotkanie VII. 11 – SÅ‚owo Ojca znad Jordanu. Do najbardziej charakterystycznych sÅ‚ów Biblii należą te, wypowiedziane przez Ojca niebieskiego nad Jordanem i powtórzone na Górze Tabor. ZwierajÄ… one najważniejszÄ… wskazówkÄ™, jakÄ… Ojciec niebieski chciaÅ‚ przekazać swoim dzieciom żyjÄ…cym w różnych epokach i różnych miejscach, majÄ…cym różne powoÅ‚ania i zakres odpowiedzialnoÅ›ci, bÄ™dÄ…cych w różnym wieku i stanie zdrowia.


Spotkanie VII. 12 – SÅ‚owo Chrystusa gÅ‚oszÄ…cego królestwo. OkreÅ›leniem, które w pewnym sensie streszcza publiczne nauczanie Chrystusa sÄ… sÅ‚owa: „GÅ‚oszenie królestwa”. TakÄ… wÅ‚aÅ›nie nazwÄ™ nadaÅ‚ bÅ‚. Jan PaweÅ‚ II jednej z tajemnic Å›wiatÅ‚a w różaÅ„cu. Staramy siÄ™ tÄ™ prawdÄ™ gÅ‚Ä™biej zrozumieć, przywoÅ‚ujÄ…c szczególnie przypowieÅ›ci Jezusa o królestwie. 


Spotkanie VII. 13 – SÅ‚owo Chrystusa wzywajÄ…ce do nawrócenia. Drugi aspekt nauczania Chrystusa, podkreÅ›lony przez Ojca ÅšwiÄ™tego Jana PawÅ‚a II w nazwie trzeciej tajemnicy Å›wiatÅ‚a w różaÅ„cu, dotyczy nawrócenia. GÅ‚oszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia, to szczególna cecha charakterystyczna prorockiej misji Chrystusa. Podejmujemy jÄ… w sposób szczególny w Wielkim PoÅ›cie, starajÄ…c siÄ™ wyraźniej odkryć w tekÅ›cie liturgicznych czytaÅ„ tego okresu, wezwanie do nawrócenia.


(ZajÄ™te) Spotkanie VII. 14 – SÅ‚owo Chrystusa ukrzyżowanego. PrzygotowujÄ…c siÄ™ do celebracji Triduum Paschalnego skupiamy siÄ™ w tym roku w sposób szczególny na sÅ‚owach Chrystusa, wypowiedzianych w Ogrójcu, w czasie drogi krzyżowej oraz w czasie konania na krzyżu. Każde z nich, ze wzglÄ™du na niezwykÅ‚e okolicznoÅ›ci, w których zostaÅ‚y wypowiedziane, ma szczególne znaczenie dla uczniów Pana.


Spotkanie VII. 15 – SÅ‚owo ZmartwychwstaÅ‚ego. Kolejne sÅ‚owa, które sÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane ze speÅ‚nianymi przez Chrystusa czynami, to te, które wypowiedziaÅ‚ do uczniów po zmartwychwstaniu. Staramy siÄ™ odkryć ich gÅ‚ówne przesÅ‚anie.


Spotkanie VII. 16 – SÅ‚owo Chrystusa wstÄ™pujÄ…cego do nieba. Rozmowa Chrystusa z ApostoÅ‚ami przez wstÄ…pieniem do nieba to temat kolejnego spotkania. SÅ‚owa, które Pan wtedy wypowiedziaÅ‚ należą również do tych, które sÄ… zwiÄ…zane z dziejÄ…cymi siÄ™ zbawczymi wydarzeniami. DotyczÄ… zesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego i misji, którÄ… ApostoÅ‚owie majÄ… wypeÅ‚nić. 


Spotkanie VII. 17 – PięćdziesiÄ…tnica: „Idźcie na caÅ‚y Å›wiat”. Pierwsze spotkanie po ZesÅ‚aniu Ducha ÅšwiÄ™tego powinno mieć najpierw charakter wielkiego dziÄ™kczynienia z otrzymany dar z nieba. Wraz z dziÄ™kczynieniem uczestnicy spotkaÅ„ przeżywajÄ… znaczenie sÅ‚ów Chrystusa: „Pójdź za MnÄ…” oraz „Idźcie na caÅ‚y Å›wiat”. Nasze życie jest przychodzeniem do Chrystusa i pójÅ›ciem do Å›wiata. Pan swoim sÅ‚owem zaprasza nas do siebie i również swoim sÅ‚owem posyÅ‚a nas do ludzi. Przychodzimy wiÄ™c na EucharystiÄ™, szczególnie niedzielnÄ… i na modlitwÄ™ oraz wracamy do swojego Å›wiata. Ten „nasz Å›wiat” zaczyna siÄ™ za progiem naszego domu. To Å›wiat naszego codziennego życia, naszych spotkaÅ„ i rozmów, pracy i odpoczynku, cierpienia i radoÅ›ci. Mamy go przemieniać duchem Ewangelii.


Spotkanie VII. 18 – Boże CiaÅ‚o: „Ja jestem z wami”. Spotkanie zwiÄ…zane z uroczystoÅ›ciÄ… NajÅ›wiÄ™tszego CiaÅ‚a i Krwi Chrystusa oraz nastÄ™pujÄ…cÄ… po niej tzw. oktawÄ… Bożego CiaÅ‚a, jest kolejnym spotkaniem pogÅ‚Ä™biajÄ…cym przeżywanie prawdy, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skoÅ„czenia Å›wiata. Szczególnym znakiem tej obecnoÅ›ci jest NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament. 


Spotkanie VII. 19 – Nowa ewangelizacja: „Nie lÄ™kajcie siÄ™”. PrzeżywajÄ…c tajemnicÄ™ sÅ‚owa i nasz udziaÅ‚ w prorockiej misji Chrystusa, poznajemy dokÅ‚adniej okreÅ›lenie „nowa ewangelizacja” oraz sposób jej prowadzenia w diecezjach i parafiach. 


Spotkanie VII. 20 – Wakacje: „BÄ™dziecie moimi Å›wiadkami”. ZbliżajÄ…ce siÄ™ wakacje nie sÄ… czasem oddalania siÄ™ od Boga, lecz dalszego zbliżania siÄ™ do Niego. OtwierajÄ… one przed każdym chrzeÅ›cijaninem nowe przestrzenie ewangelizacji. SÄ… one zwiÄ…zane z wyjazdami, z wykorzystaniem wolnego czasu, ze Å›wiÄ™towaniem niedzieli, z dobrymi inicjatywami podejmowanymi w tym czasie przez ludzi. Spotkanie jest również przygotowaniem do wakacyjnych rekolekcji. Wszyscy sÄ… zaproszeni do uczestnictwa w nich.

​

bottom of page