top of page

Rok V. Rok liturgiczny - (klasa VIII)

(zajÄ™te) Spotkanie V. 1 – Sześć dni pracowaÅ‚, w siódmym dniu odpoczÄ…Å‚. Przypominamy opis dzieÅ‚a stworzenia Å›wiata. WyjaÅ›niamy znaczenie okreÅ›lenia „Bóg odpoczÄ…Å‚”. Podejmujemy refleksjÄ™ nad znaczeniem odpoczynku w Starym i Nowym Testamencie, a także nad dzisiejszym rozumieniem odpoczynku. Chodzi nie tylko o odpoczynek ciaÅ‚a, lecz caÅ‚oÅ›ciowe rozumienie tej formy aktywnoÅ›ci czÅ‚owieka.


Spotkanie V. 2 – PobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ ten dzieÅ„ i uczyniÅ‚ go Å›wiÄ™tym. W drugim spotkaniu wracamy do opisu dzieÅ‚a stworzenia, a szczególnie do dnia siódmego. Staramy siÄ™ gÅ‚Ä™biej odkryć, co to znaczy, że Bóg pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ ten dzieÅ„ i uczyniÅ‚ go Å›wiÄ™tym. Prowadzimy gÅ‚Ä™bszÄ… refleksjÄ™ nad okreÅ›leniem „dzieÅ„ Å›wiÄ™ty”. Jest to dzieÅ„ „oddzielony” od pozostaÅ‚ych dni tygodnia i przeznaczony wyÅ‚Ä…cznie dla Boga. Przerywamy zwyczajnÄ… aktywność, podejmowanÄ… w dni robocze i podejmujemy innÄ… aktywność, wÅ‚aÅ›ciwÄ… dla dnia Å›wiÄ™tego. Nie polega ona na pomnażaniu dóbr ziemskich, tylko na otwarciu siÄ™ na dobra niebieskie. Bóg wkracza w życie ludzi przez stworzenie, przez zmartwychwstanie i przez zstÄ…pienie Ducha ÅšwiÄ™tego. On uÅ›wiÄ™ca swojÄ… obecnoÅ›ciÄ… ten dzieÅ„.


Spotkanie V. 3 – Niedziela: gÅ‚ówny dzieÅ„ Å›wiÄ™tej sÅ‚użby. WÅ›ród Å›wiÄ™tych czynnoÅ›ci, speÅ‚nianych w Å›wiÄ™tych dniu, szczególne miejsce przypada tym, które sÄ… powierzone sÅ‚użbie liturgicznej. Niedziela jest najważniejszym dniem ich sÅ‚użby. RównoczeÅ›nie jest gÅ‚ównym miejscem, w którym dokonuje siÄ™ peÅ‚niejsze odkrywanie znaczenia tej szczególnej aktywnoÅ›ci. Jest to przede wszystkim sÅ‚użba dzieÅ‚u zbawienia, które Chrystus uobecnia w swoim KoÅ›ciele. Jest to taki rodzaj sÅ‚użby, w którym gÅ‚ównym dziaÅ‚ajÄ…cym jest Chrystus, ale dziaÅ‚a On przez tych, których powoÅ‚aÅ‚ i daÅ‚ im udziaÅ‚ w swojej kapÅ‚aÅ„skiej misji. W czasie spotkania powracamy wiÄ™c do wszystkich funkcji speÅ‚nianych przez czÅ‚onków sÅ‚użby liturgicznej, by jeszcze bardziej odkryć ich wielkość i znaczenie. UÅ›wiadamiamy sobie też wyraźniej, że niedziela jest gÅ‚ównym dniem sÅ‚użby wszystkich pobÅ‚ogosÅ‚awionych do tego różnych funkcji. Wszyscy sÄ… w okreÅ›lonym zespole posÅ‚ugujÄ…cych. Nawet jeÅ›li w danÄ… niedzielÄ™ konkretne funkcje wykonuje tylko część czÅ‚onków zespoÅ‚u, to nie znaczy, że zaangażowanie pozostaÅ‚ej części nie ma charakteru posÅ‚ugiwania. Do wszystkich odnoszÄ… siÄ™ sÅ‚owa z modlitwy eucharystycznej: „PowoÅ‚aÅ‚eÅ› nas…, abyÅ›my stali przed TobÄ… i Tobie sÅ‚użyli”. 


Spotkanie V. 4 – SÅ‚użba modlitwy i Å›wiÄ™towania. Powracamy do tematu sÅ‚użby zatrzymujÄ…c siÄ™ dÅ‚użej przy tych funkcjach, które poznaliÅ›my lepiej w ubiegÅ‚ym roku i które mamy rozwijać w tegorocznych spotkaniach. Jest to przede wszystkim sÅ‚użba przez modlitwÄ™, a w kontekÅ›cie niedzieli możemy też mówić o szerszej rozumianej sÅ‚użbie Å›wiÄ™towania, a wiÄ™c przyczynianiu siÄ™ do tego, aby caÅ‚a niedziela byÅ‚a we wspólnocie dniem Å›wiÄ™tym. Powracamy wiÄ™c do tematu Liturgii Godzin, którÄ… być może niektórzy podjÄ™li, a która w sposób szczególny może siÄ™ przyczynić do gÅ‚Ä™bszego przeżywania niedzieli. WiÄ™cej uwagi poÅ›wiÄ™camy modlitwie powszechnej. Przypominamy jej znaczenie, kontynuujemy ćwiczenia gÅ‚osowe, by jak najlepiej jÄ… speÅ‚niać, powracamy do pytania, kto czuje siÄ™ wezwany, aby funkcje modlitewne speÅ‚niać jako swoje gÅ‚ówne zadanie w liturgii. Do tego tematu wrócimy w przyszÅ‚ym roku.


Spotkanie V. 5 – Dni powszednie i przygotowanie niedzieli. W rozważaniach o niedzieli musimy stale powracać do pozostaÅ‚ych dni tygodnia. Każdy z nich ma swojÄ… specyfikÄ™, a szczególnie te, które sÄ… zwiÄ…zane z przeżywaniem Paschy Pana, a wiÄ™c czwartek wieczorem, piÄ…tek i sobota. Z tej perspektywy patrzymy na niedzielÄ™. Dopiero poÅ‚Ä…czenie dni roboczych i dnia Å›wiÄ™tego daje peÅ‚ny obraz naszego ziemskiego pielgrzymowania. Prowadzi ono przez codziennÄ… pracÄ™, speÅ‚nianÄ… w zjednoczeniu z Bogiem i przyczyniajÄ…cÄ… siÄ™ do uobecniania królestwa Bożego na ziemi, ale celem życia nie jest praca. Przerywamy jÄ…, by zobaczyć wÅ‚aÅ›ciwy cel, do którego zmierzamy. Jest nim wejÅ›cie w Å›wiÄ™ty dzieÅ„, znak wiecznoÅ›ci Boga, w Å›wiÄ™te czynnoÅ›ci, znak niebieskiej aktywnoÅ›ci zbawionych, w Å›wiÄ™ty odpoczynek, znak uczestnictwa w radoÅ›ci Trójcy, w ósmy dzieÅ„, którego nie ma w ziemskim kalendarzu, ale który ma ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Jest bowiem znakiem, że już tu na ziemi, jest obecna rzeczywistość, którÄ… ofiarowaÅ‚ nam Bóg przez zmartwychwstanie Chrystusa i ZesÅ‚anie Ducha ÅšwiÄ™tego. Do tej niedzieli trzeba siÄ™ przygotować. Chodzi zarówno o przygotowanie duchowe, jak i o przygotowanie wszystkiego, co pomaga Å›wiÄ™tować DzieÅ„ Pana w koÅ›ciele, w domu i w innych miejscach.


Spotkanie V. 6 – Apostolstwo dnia Å›wiÄ™tego. Temat apostolstwa pojawiaÅ‚ siÄ™ już w poprzednich spotkaniach. Teraz wypada do niego powrócić i uczynić go gÅ‚ównym przedmiotem refleksji i rozmowy. Jeszcze raz wracamy do myÅ›li, że caÅ‚a niedziela Å›wiÄ™towaniem wielkich dzieÅ‚ Boga. Klimat Å›wiÄ™towania jest wyrażony w strojach, w programie dnia, w spotkaniach, w modlitwie i innych przeżyciach. Najważniejszym wydarzeniem jest Eucharystia, a wiÄ™c najwiÄ™cej uwagi, pomysÅ‚owoÅ›ci, czasu i innych form zaangażowania, należy poÅ›wiÄ™cić przygotowaniu tego niezwykÅ‚ego wydarzenia i dziÄ™kczynieniu za udziaÅ‚u w nim. „PoÅ›ród różnych form dziaÅ‚alnoÅ›ci parafii żadna nie ma tak żywotnego znaczenia i tak silnego wpÅ‚ywu formacyjnego na wspólnotÄ™, jak niedzielna celebracja dnia PaÅ„skiego poÅ‚Ä…czona z EucharystiÄ…” – uczy Jan PaweÅ‚ II w liÅ›cie apostolskim Dies Domini, (43). Uczestnicy spotkaÅ„ formacyjnych powinni siÄ™ również zastanowić, jak mogÄ… pomóc swoim kolegom i koleżankom, przygotowujÄ…cym siÄ™ do sakramentu bierzmowania, aby peÅ‚niej odkryli znaczenie niedzieli.


Spotkanie V. 7 – Znaczenie okresu zwykÅ‚ego. PrzeżywajÄ…c jeszcze okres zwykÅ‚y ukazujemy jego znaczenie w rytmie caÅ‚ego roku liturgicznego. Jest to czas pielÄ™gnowania i rozwoju darów, które zostaÅ‚y nam ofiarowane w tajemnicy Wcielenia, Odkupienia i ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego. To także czas posÅ‚ania do Å›wiata, aby te dary zanieść innym ludziom. W mocy Ducha ÅšwiÄ™tego idziemy do innych ludzi. Ważnym znakiem tego czasu jest wspominanie Å›wiÄ™tych. PokazujÄ… nam oni że zwyczajność dla chrzeÅ›cijanina oznacza Å›wiÄ™tość. Okres zwykÅ‚y roku liturgicznego to czas zwykÅ‚ej, codziennej, systematycznej pracy w rozwoju daru Å›wiÄ™toÅ›ci, który zostaÅ‚ nam ofiarowany w sakramentach Å›wiÄ™tych.


Spotkanie V. 8 – ZakoÅ„czenie roku liturgicznego. ChrzeÅ›cijanin przeżywa dwa razy zakoÅ„czenie roku. DatÄ™ pierwszego zakoÅ„czenia wyznacza nam kalendarz liturgiczny. DatÄ™ drugiego okreÅ›la kalendarz Å›wiecki. Obydwa zakoÅ„czenia sÄ… ważne, lecz w każdym z nich gdzie indziej poÅ‚ożone sÄ… akcenty. W tym pierwszym nie ma fajerwerków i tego, co proponuje Å›wiat. Jest natomiast to wszystko, do co wynika z przeżywania caÅ‚ego roku z Chrystusem. Chrystus prowadzi swój KoÅ›cióÅ‚ do swego królestwa, do Ojca, do peÅ‚nego wylania Ducha na caÅ‚e stworzenie. Wszystkie przeżycia roku liturgicznego zostajÄ… uwieÅ„czone uroczystoÅ›ciÄ… Jezusa Chrystusa, Króla WszechÅ›wiata. Do tej prawdy nawiÄ…zujemy w czasie spotkaÅ„ ze sÅ‚użbÄ… liturgicznÄ…. Chodzi nie tylko o zdobycie wiedzy na ten temat, lecz przede wszystkim o doskonalenie swojej sÅ‚użby Bogu i ludziom. Wszyscy mamy sobie nawzajem pomagać, aby dobrze zakoÅ„czyć rok liturgiczny, a kiedyÅ› dobrze zakoÅ„czyć caÅ‚e życie. PomiÄ™dzy jednym i drugim wydarzeniem istnieje duchowy zwiÄ…zek. SÅ‚użba liturgiczna, to również sÅ‚użba Chrystusowi Królowi, który ukazuje wszystkim cel ziemskiej wÄ™drówki i wszystkich do niej prowadzi. CzÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej powinni wiÄ™c w sposób bardziej Å›wiadomy i bardziej uroczysty Å›wiÄ™tować zakoÅ„czenie roku liturgicznego.


Spotkanie V. 9 – Misterium Chrystusa obecne w roku liturgicznym. Zadaniem pierwszego spotkania w tym cyklu jest ukazanie znaczenia roku liturgicznego. Jest to nawiÄ…zanie do myÅ›li przedstawionych we wprowadzeniu do tegorocznej formacji.


Spotkanie V. 10 – Czas Adwentu. Znaczenie Adwentu, zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni. 


Spotkanie V. 11 – Uroczystość Narodzenia PaÅ„skiego i oktawa. Znaczenie uroczystoÅ›ci Narodzenia PaÅ„skiego i caÅ‚ej oktawy, zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni.


Spotkanie V. 12 – Objawienie PaÅ„skie i chrzest w Jordanie. Znaczenie uroczystoÅ›ci Objawienia PaÅ„skiego i chrztu w Jordanie, zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni.


Spotkanie V. 13 – Okres Wielkiego Postu. Znaczenie Wielkiego Postu, zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni. W Wielkim PoÅ›cie spotkaÅ„ jest mniej, gdyż czÅ‚onkowie sÅ‚użby liturgicznej uczestniczÄ… również w wielkopostnych nabożeÅ„stwach. Wskazane jest, aby w niektórych z nich posÅ‚ugiwali nie tylko poprzez niesienie znaków i Å›piewanie pieÅ›ni, lecz także przed odczytywanie tekstów, np. podczas drogi krzyżowej. 


(zajÄ™te) Spotkanie V. 14 – Triduum Paschalne. Szczególne znaczenie Triduum Paschalnego i zadania sÅ‚użby liturgicznej w tych dniach.


Spotkanie V. 15 – Okres Wielkanocy. Znaczenie Oktawy Zmartwychwstania i caÅ‚ego okresu Wielkanocy, zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni.


Spotkanie V. 16 – Czas po WniebowstÄ…pieniu i PięćdziesiÄ…tnica. Znaczenie WniebowstÄ…pienia PaÅ„skiego, modlitwy KoÅ›cioÅ‚a pod WniebowstÄ…pieniu oraz uroczystoÅ›ci ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego. Zwyczaje tego okresu, zadania sÅ‚użby liturgicznej. SÅ‚owo Boże, modlitwy mszalne, Liturgia Godzin, pieÅ›ni.


Spotkanie V. 17 – Podsumowanie: „Mocne” okresy roku liturgicznego. KoÅ„czÄ…c ten cykl spotkaÅ„ dokonujemy podsumowania. Ukazujemy znaczenie celebracji tajemnicy Wcielenia i Odkupienia, jako tzw. „mocnych” okresów liturgicznych. 


Spotkanie V. 18 – Boże CiaÅ‚o i TydzieÅ„ Eucharystyczny. Po przeżyciu uroczystoÅ›ci ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego poÅ›wiÄ™camy wiÄ™cej uwagi dobremu przygotowaniu i przeżyciu Bożego CiaÅ‚a wraz z procesjÄ…, a także nastÄ™pujÄ…cemu po tej uroczystoÅ›ci tygodniowi eucharystycznemu, czÄ™sto nazywanemu oktawÄ… Bożego CiaÅ‚a. Chodzi nie tylko o piÄ™kne i poprawne przygotowanie uroczystoÅ›ci, lecz także o rozbudzenie w czÅ‚onkach sÅ‚użby liturgicznej pragnienia adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. 


Spotkanie V. 19 – Odpust parafialny. Osobne spotkanie należy poÅ›wiÄ™cić rozumieniu i przeżywaniu odpustu parafialnego.


Spotkanie V. 20 – Inne uroczystoÅ›ci okresu zwykÅ‚ego. W podsumowaniu nawiÄ…zujemy także do innych uroczystoÅ›ci przypadajÄ…cych w okresie zwykÅ‚ym roku liturgicznego. W czerwcu przeżywamy uroczystość Å›wiÄ™tych ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a, a w sierpniu uroczystość WniebowziÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny. Jest to również okazja do podjÄ™cia tematu dobrego przeżywania wakacji.

​

bottom of page